انواع مبل وآشنایی با روش های رویه کوبی مبل

در این مطلب با انواع مبل چرمی ،پارچه ای ، چوبی و استیل آشنا میشویم و روش های مختلف رویه کوبی مبل را بررسی کرده و در آخر آموزش رویه کوبی انواع مبل را خواهیم داشت

مبل- مبل ها دارای انواع و اقسام مختلفی می باشند که هر کدام از آنها نیز مبلغ های مختلفی را دارند ولی به طور کلی اصول کار رویه کوبی تقریباً یکسان می باشد. قسمت اعظم یک مبل را معمولا رویه آن تشکیل می دهد به خصوص مبل های راحتی، پس رویه کوبی باید با دقت و ظرافت زیادی انجام شود تا کار زیبا جلوه کند. مبل ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
 ۱: مبلهای راحتی- که این نوع مبل ها خود به دو دسته تمام پارچه و چوبی پارچهای تقسیم می شوند. پایه های کوتاه تری دارند و از آنها بیشتر در اتاق نشیمن استفاده می شود، استفاده از مبلهای راحتی بیشتر از مبل های استیل می باشد، از مبل های راحتی برای دفاتر و ادارات نیز استفاده میشود که برای رویه کوبی آنها از چرم و مشمع استفاده می شود.
 مبل ها اعم از استیل و راحتی، تمام پارچه و چوبی پارچه ای همه دارای کلاف های چوبی می باشند که عمل رویه کوبیدن روی قسمتی از کلاف و یا کلاف جدا انجام میشود، اگر عمل رویه کوبی به طور اصولی و صحیح  باشد و همچنین از مواد مناسب برای پر کردن استفاده شود آن مبل می تواند سالها دوام داشته باشد.
2- مبلهای استیل – معمولا این نوع مبلها دارای کلاف چوبی منبت شده می باشند و پایه های آنها نیز بلندتر از مبلهای راحتی می باشد . و پشت آنها نیز کمتر انحنا دارد و بیشتر در مهمانی های تشریفاتی از آنها استفاده می شود


انواع رویه مبل – رویه مبل در دو نوع پارچه ای و مشمعی یا چرمی میتواند باشد .
روکشهای پارچه ای – پارچه های مبلی که انواع مختلفی از نظر جنس و رنگ و طرح و ..دارند معمولا دارای عرض 140 سانتیمتر می باشند .(البته پارچه ها کم عرض و پر عرض می باشند ) معمولا برش پارچه های ساده و گلدار درهم راحت تر است و مقدار استفاده ی از آن مناسب و دور ریز کمتری نسبت به پاچه های راه راه می باشد . چون پارچه های راه راه باید طوری زده شود که تمام قسمت های مبل از نظر راه پارچه با هم هماهنگی داشته باشد و را ها با هم جور باشند .انواع پارچه هایی که در بازار برای روکش های مبل استفاده می شوند ساتن ، مخمل ، شائل ، ایپک ، بلژیکی ، ترکیه ، آمریکایی و ... و پارچه هایی نیز ساخت داخل مانند یزد ،کاشان ، اصفحان می باشند.
خرید و فروش پارچه به متر می باشد


طرز تهیه پارچه : برای ساخت پارچه از مواد مصنوعی و طبیعی استفاده می شود .
1-الیاف طبیعی –پشم- یکی از الیاف طبیعی و قدیمی در نساجی می باشد ،پشم از حیواناتی مانند گوسفند و بز بدست می آید و به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :
الف- پشم مرینوس – از این نوع پشم برای ساخت پارچه های ظریف و لطیف استفاده می شود.
ب- پشم کروسپرد- از این نوع پشم برای ساخت پارچه های معمولی و اسپرت به کار برده می شود .
ج-  پشم قالی – که برای ساخت پارچه های ضخیم و نخ خواب قالی (خامه) و پود پتو به کار می رود .
2- الیاف مصنوعی- از این نوع الیاف به صورت کسترده در صنایع نساجی استفاده می شوند .
مانند اکریلیک و پلی استر که می توان این الیاف مصنوعی را به تنهایی ویا مخلوط با الیاف پشم در صنایع فاستونی و پشمی به نخ تبدیل نمود ،مهمترین انواع الیاف
مصنوعی عبارتند از الیاف فلزی و شیشه ای.
 الیاف فلزی از زمانهای قدیم در تهیه پارچه های تزئینی مورد استفاده قرار می گرفته است و از انواع مختلف فلزات از قبیل طلا، نقره و مس بوده و جدیدترین الیاف فلزی و ارزانتر آنان الیاف آلومنیومی است که دارای پوشش پلاستیک است( الیاف ناپلون  ، پرلون، پلی استراستریلن، ترویرا  ، ترگال ، تترون ، اکرون ) اکریلیک (اورلون، پفکی ) از دیگر الیاف مصنوعی هستند. 

انواع نخ -
در صنعت نساجی از الیاف بلند مانند پشم سه نوع نخ به نام های نخ فاستونی و نخ نیمه فاسونی و نخ پشمی به دست میآید که پارچه های تهیه شده از آنها نیز به همین نام ها معروف هستند .

۱- فاستونی- این سیستم مخصوص تولید نخ های نازک و باریک می باشد که به آن ریسندگی نازک ریس و نازک تابی  هم گفته میشود در این روش چون نخهای خیلی ظریف تولید میشود و از این رو تعداد مراحل خیلی بیشتر از سیستم پشمی می باشد .

 الیاف در نقشهای فاستونی به صورت کاملا موازی و هم جهت ظاهری صاف و براق داشته و در نتیجه پارچه تهیه شده از آن نیز دارای ظاهری صاف و تمیز و عاری از هرگونه زبری و ناصافی در زیر رست پارچه می باشد .
2-نیمه فاستونی – الیاف در نخهای نیمه فاستونی به صورت کلملا موازی و صاف قرارر نگرفته و پارچه های تهیه شده از هم دارای حالتی اسپرتی و با سطحی ناصاف همراه است .
3-پشمی- مخصوص تولید نخ های کلفت و ضخیم می باشد ، به همین سبب به آن ریسندگی کلفت ریسی یا کلفت تابی هم گفته می شود ، الیاف در نخ های پشمی چون به صورت کاملا موازی قرار نمی گیرد همین باعث زبر و خشن شدن زیر دست پارچه و پیدا شدن ظاهری ریش ریش پارچه های پشمی می شود .
تهیه پارچه- پارچه سطح بافته شده ای است که برای دوخت انواع پوشاک، پرده ، رویه های صندلی –مبل به کار می رود و از لحاظ طریقه بافت به چند دسته تقسیم می شود . به طور کلی از پیوستن تار و پود پارچه بوجود می آید که نمای پارچه و زیبایی آن بستگی به طرز طراحی پارچه دارد . پارچه ای که نظر ما را به خود جلب می کند نشان دهنده ی رنگ ها و طریقه ی پیوستن تار و پود پارچه می باشد .جنس مرغوب ،طراحی نو و زیبا ، انتخاب رنگ و الیاف و نوع ریسندگی از عوامل تعیین کننده ی مرغوبیت پارچه ها می باشد.
تراکم تار و پود پارچه :
تعداد تار و پود در یک سانتیمتر یا در یک اینچ را تراکم تار و پودی می گویند .
برای محاسبه ی تعداد تار در چله از فرمول زیر استفاده می شود .
تعداد نخ تار در یک سانتیمتر × عرض پارچه تمام شده به سانتیمتر = تعداد تار در چله .
مثلا برای محاسبه ی تعداد نخ تار لازم برای یافتن پارچه ای به عرض 120 سانتیمتر در صورتی که تراکم تاری 30 نخ تار در سانتیمتر باشد ، می شود :
تعداد تار در چله 3600 =30×120
پود شمار نیز ذره بینی است که برای شمردن تعداد تار در سانتیمتر پارچه استفاده می شود


طرز تشخیص پشت و روی پارچه :
اگر پارچه بافته شده از طرحهای پشت و روی متفاوت بافته شود تشخیص پشت و روی پارچه بسیار ساده است . اثرات تار یا پودی یعنی اینکه پارچه پود نما یا تار نما است و یا اینکه نقشه سبک پشت پارچه و نقش سنگین روی پارچه را تعیین می کند .
اما اگر پارچه از طرحهای پشت و رو یکی انتخاب شده باشد و پشت و روی پارچه از نظر بافت تفاوت ندارد ولی از نظر اینکه چگونه تکمیل شده باشد پشت آن مشخص می شود .
باید توجه داشت که همیشه روی پارچه زیباتر ، درخشان تر و صاف تر و با نمای بهتری به چشم دیده می شود .
برزنت :پارچه های ضخیم و محکم و نخی هستند به رنگ های مختلف از این پارچه می توان برای ایجاد پشتی و کفی صندلی های تاشو و راحتی استفاده


  پارچه آستری – پارچهای  از جنس چیت ، مثقال، یا چتایی تولید میشود و نسبت به سایر پارچه ها از هزینه کمتری برخوردار است. مورد استفاده ی این پارچه مربوط به زیر اسفنج می باشد .آستری برای برای جلوگیری از تماس مستقیم پارچه های رویه با قسمتهای زیری و در نتیجه دوام بیشتر پارچه های رویه و شکل گیری مناسب آنها به کار میرود.
آستری ها  دو نوع هستند ضخیم و نازک.
هدف  از به کار بردن آستر این است که از اسفنج محافظت شود، دوخت راحت تر و کیفیت بهتر و سرعت بیشتر چرخ می باشد، به نصب آستری در پشت پارچه لمینه کاری نیز می گویند .
پارک کرباسی( مثقال )-پارچه ای است نازک از جنس پنبه است، این پارچه به سه  صورت بافت متراکم، متوسط،  و باز تقسیم میشوند. و از آن برای پوشش زیرین یا پشت مبلها و صندلی ها که از دید مستقیم خارج استفاده میشود. این پارچه ها ارزان قیمت هستند و برای پوشش زیرین مبلها و صندلیها به جای مثقال می توان از گونی نخی یا پلاستیکی استفاده نمود .
 مشمع- نیز دارای رنگ ها و طرح های مختلف می باشد که معمولا در مبلهای راحتی اداری و صندلی ها از آن استفاده میشود تمیز کردن و شستن آنها نیز بسیار راحت تر از مبلهای پارچه ای  می باشد وکمتر نیاز به مبل شویی است ولی در مواقعی که هوا گرم است نشستن زیر روی آن باعث عرق کردن میشود. قسمت اصلی تهیه مشمع روغن برزک یا کتان است که بر اثر انجام یک سلسله عملیات شیمیایی( اکسیداسیون -جذب اکسیژن) به یک جرم صنعتی و سخت تبدیل می شود این عملیات چندین ماه طول میکشد .روغن برزک اکسیده شده را بین غلطکها نرم کرده با صمغ کاج و صمغهایی دیگر می پزند به این ترتیب یک جرم کائوچو مانند سخت به دست میآید که در اصطلاح سمنت مشمع است، سپس آن را پس از سرد شدن در ماشین های مختلف مخلوط کننده و یا چوب پنبه آسیاب کرده و در بعضی انواع با آرد چوب مخلوط می کنند ،همچنین مواد رنگی لازم را با آن مخلوط می کنند، در نتیجه جرم دانه دانه و چسبنده ای  به دست میآید که بین غلطک های بزرگ در حالت گرم روی الیاف بافته شده فشرده می شود در ادامه پشت آن را رنگ کرده می گذارند مدت طولانی خشک شود . شکل برش مشمع ای را نشان میدهد .
مشمعهایی که برای رویه کوبی استفاده میشوند دارای ضخامت های گوناگون هستند و دارای رنگ ها و جنس های متفاوتی هستند که در بازار به نام مشمع ۹۰۰ گرمی و ۶۰۰ گرمی و مشمع نازک (صفر شصت) معروف می باشد .

لازم به ذکر است پشت مشمع ها یاد شده پارچه ای  از جنس تریکو چسبانده می شوند که نام مشمع های پشت پارچه ای معروف است.
 مشمع ها دارای عرضهای مختلفی هستند که معمولاً دارای عرض بیشتری نسبت به پارچه می باشند .مشمع نیز از نظر ضخیم بودن و نازک بودن متفاوت است  که با سطح کار کردن با مشمع های نازک راحت تر از ضخیم می باشد. مشمع ها از نظر ظاهری در دو نوع ساده و چاپی می باشند که از انواع چاپی آنها می توان حصیری، برگی ، سوزنی ، خالدار و... را نام برد. مشمع ها را باید با آب و صابون تمیز کنند


رویه کوبی با چرم – از چرم نیز برای رویه کردن مبل های خانگی و اداری استفاده می شود ولی امروزه به دلیل گران بودن خیلی به ندرت از چرمهای طبیعی استفاده میشود، چرم طبیعی اندازه های کوچکی دارند و از پوست حیواناتی مانند بز، گوسفند ، گاو و گوساله و ... بدست میآید که بعد از استحصال به شکل های ورنی، شبرو، جیر و ... ساخته میشود  . از طریق دباغی پوست به دست میآید چرم های طبیعی مورد مصرف در صنایع چوب اغلب از نوع چرم گاوی است که معمولاً به ابعاد 3×2 متر تهیه و به بازار عرضه میشود .چرم گاوی ضخیم که معمولاً از پوست گاومیش تهیه میشود به وسیله ماشینهای برشبه دو  ورقه روی و زیرین تبدیل می شود.  ورقه ی  رویی  که در قسمت مرغوب به چرم است و نمایش طبیعی چرم را دارد بدون سوراخ ،خراش ،  تغییر رنگ ناشی از بیماری و غیره است و نیاز به تغییر و اصلاح ندارد. این قسمت به عنوان چرم درجه یک و عالی برای پوشش مبل های لوکس و گران قیمت استفاده میشود قسمتهای زیرین که اشبالت نامیده می شود و به عنوان چرم درجه 2 و 3 به مصارف دیگری مانند کفش سازی می رسد. برای جلوگیری از خشک شدن چربی ها باید هر چند مدت یک بار آنها را روغن زد.  چرم هایی که به مصارف رویه می رسند به وسیله لایهای  از رنگ پوشیده می شوند.

چرم های مصنوعی به صورت توپی بوده و می توان سطح وسیعی را به صورت یک تکه پوشش داد چرمهای مصنوعی به دو صورت ساده و چروک می باشد که نوع چروک  آن برای پوشش انواع مبلهای لوکس استفاده میشود این چرمها را به رنگهای مختلفی به بازار عرضه میشود این چرمها  قابل شستشو نیز هستند. امروزه مورد استفاده آن بیشتر از چرم های طبیعی می باشد .تیماج نوع دیگر چرم است که از پوست بز بدست می آید که از بزهای آفریقای تهیه میشود و برای مبلهای لوکس استفاده می شود

شستشوی موکت در محل