روش شستشوی قالی قدیمی و ظریفقالی های قدیمی و ظریف دارای ارزش تاریخی و هنری هستند و معمولا برای تماشا هستند تا استفاده به عنوان فرش ، پس بهتر است که قالی های آسیب پذیر که از هم جدا شده و پوسیده شده است ، شسته نشود . اما می توان قالی های قدیمی و کوچک و ظریف را با روش های خاص شست

انواعی از چارچوب ها با توری پلاستیکی پنجره پوشانده می شود . قالی روی یک توری قرار می گیرد و دو توری دیگر به هم بسته می شود و قالی در میان آنها پیچیده می شود . توری ها و قالی را داخل مایع محلول و شستشو گذاشته و آنها را به آرامی تکان می دهیم . بعد از خیس خوردن ، قالی را چندین بار آب کشی نموده و صبر می کنیم تا به همان صورت روی توری قرار گرفته تا خشک شود .

شستن قالی همواره موضوعی برای قضاوت بوده است . این قضاوت وقتی دارای اهمیت است که قالی هم ظریف و هم قیمتی باشد . در این مواقع بهتر است از یک متخصص قالیشویی بخواهیم تا قالی را بشوید .

 

افزودن لانولین یا روغن پشم به قالی ها

هنگامی که قالی ها کهنه و قدیمی می شود و یا به دفعات شسته می شود ، لانونین طبیعی موجود در نخ های پشمی از بین می رود . با توجه به اینکه لانونین پشم را براق می کند ، فقدان آن پشم را تیره و کدر می کند . می توان این لانونین را به قالی افزود . در هر حال این روش تعمیر و بازسازی باید تنها برای قالی هایی که به طور کامل شسته شده یا بعد از خشک شدن ظاهری کدر و تار دارد ، در نظر گرفته شود . افزودن لانونین نباید به صورت اتوماتیک صورت گیرد . لانونین آبدار خالص را می توان از داروخانه تهیه کرد . باید از آبدار بودن لانونین مطمئن شد ، در غیر این صورت در محلول حل و پخش نمی شود . اکنون محلول لانونین حل شده آماده است . این محلول از افزودن یک قاشق غذاخوری لانونین آبدار به اضافه دو فنجان آب جوش تهیه شده است . در یک ظرف دیگر یک قاشق غذاخوری سولفات لوریل سدیم ، یا یک مایع شوینده ملایم دیگر را با دو فنجان آب به طور کامل ترکیب می کنیم . اکنون هر دو محلول تهیه شده را با هم ترکیب کرده که محلول شیری رنگی حاصل شود . لانونین معمولاً ته نشین می شود اما تکان دادن محلول مانع ته نشین شدن مجدد لانونین می شود .

از این محلول برای تمیز کردن قالی بعد از آب کشی و پاک کردن آن با پارو استفاده می شود . اما قبل از خشک شدن قالی ، اسفنج را به طور کامل به محلول آغشته نموده و هر بار آن را روی یک فوت مربع از قالی می مالیم . ابتدا اسفنج را در خلاف جهت پرزها می مالیم ، ضربه ها و تکان های نهایی باید در جهت پرزها باشد . از محلول تهیه شده برای پاک کردن قسمت پشت قالی می توان استفاده کرد .

قالیشویی شرق تهران

مبل شویی شرق تهران

خشکشویی پرده در تهران

مبل شویی ارزان در تهران

قالیشویی ارزان

پاک کردن سطح قالی

پاک و تمیز کردن سطح قالی کمتر از شستن کامل آن در آب مطلوب و رضایت بخش است ، اما در برخی مواقع ممکن است که امکان غوطه ور کردن در آب نباشد یا اینکه قالی بیش از حد نازک و ظریف باشد و نتوان آن را در آب غوطه ور کرد .

بعد از آزمایش ثبات رنگ محلولی از آب و سولفات لوریل سدیم را تهیه کرده و با فرو بردن اسفنجی در این محلول و کفی کردن آن اسفنج را بر روی سطح قالی هر مرتبه یک فوت مربع می مالیم و به این ترتیب آلودگی و چرک های موجود بر روی سطح قالی توسط اسفنج جدا می شود . بعد از هر بار انجام دادن این کار اسفنج را با آب می شوییم و دوباره در محلول آب و صابون داخل کرده و از بالا تا پایین قالی را به همین شیوه تمیز می کنیم .