نگهداری از فرش ماشینی

یکی از کارهایی که ما میتوانیم انجام بدهیم، نگهداری از وسایل خانگی است. ما درباره ی نگهداری از فرش ماشینی صحبت مکنیم. رعایت این نکات، عمر فرش را بیشتر میکند

  *یکی از نکات مهمّ نگهداری فرش، پاکسازی لکه ها یا موادی است که روی فرش ریخته میشود و میماند؛ مانند لکه ی چای و روغن یا چسبیدن آدامس همیشه قبل ز اینکه تصمیم به شستوش فرشها بگیرید این لکه ها را پاک کنید چون بعضی از لکه ها بعد از شستن فرش تثبیت میشوند. میتوانید خودتان این کار را انجام دهید یا از کارخانه قالیشویی بخواهید قبل از شستشو لکه گیری فرش را انجام دهند

* برای جارو کردن فرش ماشینی، بهتر است از جاروی دستی استفاده نشود؛ چون به مرور زمان، باعث ساییدگی سطح فرش میشود. همچنین مقداری از گرد و خاک را به داخل فرش و بین پرزهای آن منتقل م یکند.

* هنگام جارو کردن فرش با جاروبرقی، به جهت خوابِ نخهای فرش دقت کنید و بُرُس )شانه( جارو را طبق همان جهت روی فرش بکشید و حرکت دهید؛ در غیر این صورت، جهت نخهای  فرش نامنظم میشود و ظاهر فرش نامرتب م یگردد. ۳

* وقتی فرش خیس یا مرطوب میشود، باید آن را زود خشک کرد ؛ چون رطوب باعث پوسیدگی فرش میشود. پس اگر جایی از فرش را آب یا شربت ریختید، به بزر گترها بگویید تا برای تمیز و خشک کردن آن فکری و کاری بکنند.

* برای جابه جا کردن فرش، مثل وقت اسباب کشی، یا برای گذاشتن در انبار، بهترین روش لوله کردن آن است؛ چون در صورت تا کردن فرش، به تار و پود فرش آسیب زده میشود و حتی در این حالت، فشار زیاد باعث پارگی فرش میگردد. پس اگر برای اسباب کشی یا جابه جایی لازم شد فرش را تا کنید، پس از جابه جا شدن آن به خاطر داشته باشید که آن را زود پهن یا لوله کنید.

* برای نگه داری طولانی مدت فرش، بعد از لوله کردن باید آن را در نایلون قرار داد؛ به خاطر همین وقتی فرش نویی خریدید، یادتان باشد پوشش پلاستیکی آن را دور نریزید و نگه دارند تا در این وقتها به کار بیاید.

* فرش ماشینی را نباید جایی پهن یا نگهداری کرد که رطوبت دارد، یا نور مستقیم خورشید به آن میخورد؛ چون به تدریج باعث کم شدن کیفیت رنگ ها و تار و پود فرش م یشود.

این مطلب حتما به کارتون میاد : روش پاک کردن انواع لکه ها از فرش